Kristina bronzana na ICF Super Kupu

Krisztina Bedőcs, kajakašica koja je predstavljala našu zemlju na prvom ICF Super Kupu u Hangžou, ostvarila je veliki uspeh osvajanjem bronzane medalje u maratonu na 15.000m, čime je na spektakularan način završila izuzetno uspešnu sezonu. Takmičenje je okupilo 500 sportista iz 35 zemalja, uključujući 9 olimpijskih šampiona sa Igara u Parizu, dok je nagradni fond iznosio 350.000 dolara.
kristina-bronzana-na-icf-super-kupu

Hangžou u Kini bio je domaćin prvog ICF Super Kupa od 11. do 13. oktobra, na kojem su se takmičili predstavnici više disciplina – sprinta, maratona, slaloma i kajak-pola – istovremeno. Ovo prestižno takmičenje okupilo je 500 sportista iz 35 zemalja sa svih pet kontinenata. Našu zemlju predstavljala je samo Krisztina Bedőcs, takmičarka našeg kluba.

Važno je napomenuti da je na ovom takmičenju učestvovalo 9 olimpijskih šampiona sa Igara u Parizu, od ukupno 13 olimpijskih šampiona koji su se nadmetali u trkama na Fuyang Aquatic Centru, istom mestu gde su 2022. godine održane Azijske igre. Nagradni fond za ovo takmičenje iznosio je 350.000 dolara.

Posle duge sezone, posebno za zvezde slaloma i sprinta, ovo je bila prilika da se sezona završi spektakularno i uživa u sportskim nadmetanjima.

Na zvaničnoj ceremoniji otvaranja, predsednik Svetske kajakaške federacije (ICF), Thomas Konietzko, naglasio je značaj ovog događaja:

„Nikada u našoj istoriji nismo imali toliko olimpijskih i svetskih šampiona i osvajača medalja na bilo kojem od naših takmičenja, niti smo okupili toliko disciplina na jednom događaju kao što smo to učinili ovde na ICF Super Kupu u Hangžou. U narednim danima, sportski svet i ljubitelji kajaka i kanua širom sveta biće usmereni na ova takmičenja. Snimci sa ovog događaja biće emitovani širom sveta, prikazujući širinu našeg sporta i predstavljajući inovativni novi format takmičenja.”

Krisztina Bedőcs je nastupila u dva finala: u skraćenom maratonu na 3.400m i na deonici od 15.000m. Prvo finale, održano u petak, donelo je poteškoće sa čamcem, zbog čega je završila na ipak odličnom sedmom mestu. Rezultati

U subotnjem finalu na 15.000m, Kristina je pokazala svoju klasu i osvojila bronzanu medalju u izuzetno jakoj konkurenciji. Prva kroz cilj prošla je Melina Andersson iz Švedske, dok je drugo mesto zauzela Vanda Kiszli iz Mađarske. Kompletne rezultate trke možete pogledati OVDE.

U intervjuu nakon takmičenja, Krisztina je podelila svoje iskustvo:

„Ovo je bio četvrti Super Kup na kojem sam mogla da učestvujem tokom svoje karijere, ali je prvi put organizovana maratonska trka u okviru Super Kupa. Bolje sam se pripremila za kratku distancu od 3,5 km, gde sam u lakšoj konkurenciji završila 2. u pripremnoj trci. U finalu, gde je konkurencija bila jača, suočila sam se sa činjenicom da čamac i podešavanja kormila nisu bila odgovarajuća, pa nisam mogla da ostanem u vođstvu. Za sledeću distancu od 15 km ispravili smo grešku uz pomoć kineskog proizvođača čamaca, što je potom uticalo i na moj rezultat – posle velike borbe uspela sam se popeti na podijum. Veoma sam zadovoljana trećim mestom, jer sam konačno uspela da pokažem da sam u dobroj formi i da iza sebe ostavim jake takmičare.”

Ovaj rezultat predstavlja izvanredan završetak izuzetno uspešne sezone za Kristinu, koja je tokom cele godine ostvarivala vrhunske rezultate na domaćim i međunarodnim takmičenjima. Osvojena bronza na Super Kupu potvrđuje njenu poziciju među najboljim kajakašicama sveta u maratonu i daje dodatni motiv za pripreme za sledeću sezonu.